Svojpomocné riešenia bez služieb projektanta môžu viesť k fatálnym následkom
Príbeh majiteľky drevodomu zo Závažnej Poruby je toho odstrašujúcim príkladom. O svojvoľných zámenách tepelnej izolácie a najmä ich následkoch hovorí Lukáš Zelem z Asociácie výrobcov minerálnych izolácií v hlavnej spravodajskej relácii Rádiožurnál na stanici Rádio Slovensko.
Rádiožurnál o 18:00
Hlavná spravodajská relácia Rádia Slovensko každý deň o 18:00.
Slovensko | Sobota 28.09.2024, Spravodajstvo
Textový prepis:
Čoraz viac stavebníkov uprednostňuje postupné rekonštrukcie a pristupuje k svojpomocným riešeniam bez služieb projektanta. Konštatuje to Asociácia výrobcov minerálnych izolácií. Zároveň upozorňuje, že zmena materiálu oproti projektu môže viesť k statickým poruchám, ak sa nedodrží projekt nosnej konštrukcie, alebo k zníženiu požiarnej bezpečnosti, ak sa zamenia tepelno-izolačné materiály.
Následky môžu byť fatálne. Pani Jana zo Závažnej Poruby začala s výstavbou drevodomu podľa litery zákona. Nehorľavú tepelnú izoláciu na báze minerálnych vláken sa však rozhodla zameniť za striekanú PUR-penu.
Dôvod, jednoduchšia aplikácia a výrazne lepšia cena. Neskoro zistila, že rozhodnutie malo aj veľký mínus:
„Horí ako benzín. Aj napriek tomu Európska únia vydala certifikát o bezpečnosti tohto produktu. Po zásahu bleskom, keď nám zhorelo takmer všetko, sa výrobca oháňal certifikátom a firma, ktorá PUR-penu dodnes strieka na Slovensku, sa zase vyhovára na výrobcu. Vznikla nám škoda za viac ako 200 tisíc eur.“
Podľa Lukáša Zelema z Asociácie výrobcov minerálnych izolácií je jedna z častých chýb práve svojvoľná zámena tepelnej izolácie:
„Realizácia zateplenia, ktorá prebehne bez konzultácie s odborníkom alebo bez jeho kontroly, môže byť nielen nebezpečná z požiarneho hľadiska, ale môže zhoršiť aj iné parametre stavebnej fyziky, ktoré by mal zohľadniť projektant. Jedna sa hlavne o kondenzáciu vodných pár, akustiku a samozrejme aj samotný tepelno-izolačný je potenciál navrhnutého zateplenia.“
To, že je takáto prax bežná aj na Slovensku, ukázal prieskum platformy Budovy pre budúcnosť, približuje analytik Richard Paksi:
„Z nášho prieskumu medzi vlastníkmi starších rodinných domov, ktorí realizovali nejaký typ obnovy v posledných 5 rokoch vyplýva, že až 80% z nich obnovu realizovalo hlavne svojpomocne, bez zapojenia odbornej realizačnej firmy. Podobný podiel vlastníkov uvádza, že nevyužili ani služby projektanta.“
Podľa odborníka Lukáša Zelema problémy spôsobuje aj hranie sa so slovami, ktoré často investorov presvedčí. Napríklad, samozhášavosť sa dáva do rovnosti s nehorľavosťou, čo nie je pravda.
„Takisto sa neraz spomína aj ekológia a čisto prírodné materiály, ktoré nie sú na báze minerálnych vláken. Tieto materiály mnohokrát obsahujú rôzne retardéry horenia a fungicídne prípravky, ktoré majú od ekológie a prírodného charakteru ďalej.“
Preto pri svojvoľnom rozhodnutí zateplenia alebo zmeny tepelnej izolácie odporúča zvoliť materiál, ktorý svojimi vlastnosťami nezhorší ani jeden parameter konštrukcie. Takou je podľa neho minerálna izolácia.
Anna Lačoková, Slovensky rozhlas.