Strhnutie výškového domu Grenfell Tower v Londýne vyvolalo záujem verejnosti o zistenia z oficiálneho vyšetrovania
V súčasnosti, keď v našej spoločnosti rezonuje problematika nových úprav stavebného zákona, odborníci upozorňujú pri príprave výstavby aj na dôležitosť systému požiarnej ochrany a prevencie požiarov pri výbere stavebných materiálov. Ako dokladuje požiarna tragédia Grenfell Tower vo Veľkej Británii, kde sa potvrdilo zlyhanie ochranného protipožiarneho systému, túto základnú zložku stavebnej prípravy nemožno podceňovať a obchádzať.
Strhnutie výškového domu Grenfell Tower v Londýne vyvolalo aktuálne nielen vlnu kritiky a otázok o budúcnosti tohto miesta, ale podnietilo zároveň aj záujem verejnosti o zistenia z oficiálneho vyšetrovania tejto tragickej udalosti Pri požiari budovy v roku 2017 prišlo vtedy o život 72 ľudí. Hlavnou príčinou rýchleho šírenia požiaru bola horľavá izolácia a fasádny obklad.
Záverečná 1700-stranová správa priniesla tvrdú kritiku celkového zlyhania systému požiarnej ochrany, ako aj konkrétnych jednotlivcov, vrátane britskej vlády a ostatných zainteresovaných subjektov.
Hlavné zistenia správy:
Použitie nevhodných materiálov – V snahe znižovať náklady pri rekonštrukcii budovy boli použité nebezpečné materiály, ktoré boli vysoko horľavé a toxické. Projekčné štúdio nebolo schopné túto hrozbu dostatočne vyhodnotiť.
Zatajenie dôležitých informácií – Niektorí výrobcovia obkladových materiálov poskytovali zavádzajúce alebo neúplne informácie o svojich produktoch.
Zlyhanie certifikačných organizácií – Skúšobne a regulačné orgány neodhalili nebezpečné vlastnosti použitých materiálov.
Zavádzajúce testovanie – Fasádne systémy sa testovali na malých vzorkách, čo neposkytlo relevantné dáta o ich skutočnom správaní pri požiari.
Nedostatočná pripravenosť záchranného systému – Hasiči neboli dostatočne pripravení na zvládnutie požiaru takéhoto rozsahu.
Situácia na SlovenskuNa Slovensku sa pri zatepľovaní budov používa polystyrén do približne 5. poschodia, nad touto výškou sa uplatňuje minerálna izolácia. Predsadené fasády, ktoré sú často miestom rýchleho šírenia požiaru, však nie sú legislatívne riešené.
Podľa Ing. Tomáša Krchnáka, viceprezidenta Asociácie pasívnej požiarnej ochrany SR, práve tento faktor zohral kľúčovú úlohu aj pri tragédii Grenfell Tower.
Marcela Kubů, výkonná riaditeľka AVMI, upozorňuje na problém dvojitej regulácie noriem pri systémoch ETICS. Budovy postavené pred rokom 2001 podliehajú benevolentnejším predpisom, čo znamená, že staršie až deväťposchodové domy môžu byť zateplené horľavým materiálom, zatiaľ čo novšie budovy už musia spĺňať bezpečnejšie požiadavky.
Ako uviedol Ing. Matej Kadlic z oddelenia požiarnej prevencie KR HaZZ v Trenčíne, v roku 2025 bude vykonaný audit v bytových domoch s viac ako 8 obytnými nadzemnými podlažiami s cieľom získať informácie ohľadom typov bytových domov s dôrazom na predkladanie projektovej dokumentácie. Dôvodom je systematická príprava na hlavné zameranie kontrolnej činnosti v oblasti bytových domov na rok 2026. .